Kunstiõpetuse tunnikava
Sihtgrupp: III kooliaste
Maht: 1 tund
Teema: Näita mulle Sügist!
Eesmärk:
· Tutvustada õpilastele maakunsti ideid Eesti kunstnikelt ja maailmakuulsusega loomingut
· Anda võimalus ise kogeda loomingulist protsessi, läbi isikliku kogemuse saada selgust maakunsti olemuses
· Õpetada kasutama visuaalse kommunikatsiooni vahendeid oma loomingu esitamisel
· Siduda mäng ja looduseslikud vahendid loomingulise tööga
Ülesanne:
· Tutvunud eelmises tunnis erinevate maade kunstnike kunstiprojektidega, mis on seotud maakunstiga, osalenud vestluses ja arvamustevahetuses, peavad õpilased selles tunnis ise oma kontseptsiooniga välja tulema.
· Moodustada rühmad, nii, et kõigil gruppidel oleks vähemalt üks fotoaparaat või kaamera.
· Mõelda välja idee, kuidas pargis olles luua kunstiobjekt, etendus „Näita mulle Sügist!“. Ülesanne valitakse õpilastega koos arutledes eelmise tunni lõpus.
· Lisada tööle tabav pealkiri või selgitus-lugu.
· Esitleda fotot või etendust kaasõpilastele ja õpetajale.
Väljundid:
· õpilased õpivad mõistma maakunsti põhimõtteid ja sellega tegelenud kunstnikke
· oma loomingu läbi saavad kinnistada arusaamist kontseptsioonist kaasaegses kunstis, maakunstis
· õpilased õpivad kasutama oma loomingus erinevaid tehnilisi vahendeid
· õpilased õpivad loodust rikkumata kasutama käepäraseid looduslikke materjale loominguliseks väljendusvahendiks
Põhimõisted: maakunst, ökokunst, ideekunst, performance, häppening
Õppematerjalid: eelmises tunnis tutvustatud -
· õpetaja esitlus maakunstist
Tunni käigu tabel
AEG
|
TUNNI OSAD
|
Märkused
| |
Õpetaja tegevus
|
Õpilase tegevus
| ||
TUNNI ORGANISEERIMINE
3 min
|
Tunni alguses teavitab õpetaja õpilasi tunni toimumise kohast. Kontrollitakse olemasolevate salvestusvahendite, arvu. Õpetaja palub koolikotid klassi jätta ja peale riietumist kooli ette parki koguneda.
|
Õpilased jätavad koolikotid klassi, salvestusvahendid võetakse kaasa, riietuvad, vahetavad jalanõud ja kogunevad kooli ette parki.
|
Õpetaja võtab kaasa märkmete jaoks paberit ja kirjutusvahendit, et fikseerida gruppides olevate õpilaste nimed ja tunni lõpuosas kirja panna laekunud fotode pealkirjad ja märksõnad.
|
HÄÄLESTUS
7 min
|
Õpetaja meenutab eelnevat tundi, ideid maakunstist, sobiv viidata nähtavuse kaugusele jäävale maakunstiobjektile „Lamav sõbralikkus“. Fotoaparaatide ja kaamerate jagamine, gruppide vanemate määramine. Meeldetuletus reeglitest looduses, eriti veel pargis.
|
Õpilased leiavad endi seast grupi vanema, kelle ülesandeks jääb õpetajale fotode ja/või filmi edastamine.
|
Gruppide puhul on olenemata salvestajate arvust kindlam leida üks vastutav õpilane.
|
ÕPPIMINE
30 min
|
Õpetaja käib kuulamas gruppide arutelu, julgustab, tuletab meelde lihtsaid lehtedega tehtud kujundeid Goldsworhy loomingust, sümboleid ja lihtsamale fotole põnevate pealkirjade leidmise võimalusi. Samas saab ka õpetaja võimaluse pildistada töö protsessi.
Õpetaja fikseerib laekunud fotode autorid ja nende pakutud pealkirjad. Aitab kaasa lavastuslike etteastete toimumisele.
|
Grupid otsivad ideid, kollaseid lehti jagub kõigile. Kaasata saab ka kaasõpilasi, pargiteid, pinke ja puid. Eelneval tunnil välja mõeldud ja heaks kiidetud teema on loodetavasti mõnel õpilasel kodus olles peas edasi arenenud. Proovitakse ka väikseid lavastusikke episoode.
Pildistatakse, edastatakse fotosid õpetaja telefoni, pealkirjastatakse tehtud fotosid kaasates ajurünnakus kõikki oma ülesandega lõpule jõudnud gruppide õpilasi.
|
Tunni lõpus tulevad alles tõeliselt head pärlid.
|
REFLEKSIOON
5 min
|
Lõpetuseks oleks tore teha ühine pilt värvikireva sügise taustal, õpetaja kiidab kõiki tubli osavõtu eest ideede otsingul. Õpetaja tõdeb, et on võimalik ka lehti pildudes ja ennast neisse peites kunsti teha. Õpetaja tuletab meelde, kuhu pildid üles pannakse ja et kõigil on võimalus pakkuda põnevaid pealkirju lisaks tunnis leitutele.
Grupi vanematelt on hea võimalus aru pärida hinde jagamisel, kas kõik osalesid positiivse hinde saamisel.
|
Õpilased saavad kiita ka teiste poolt tehtud installatsioone, maakunstiobjekte, nähtud lavastusi. Grupi vanemad saavad osaleda hinde andmisel.
|
Tund viimase tunnina on olnud siiski kõige edukam, võimalusel oleme saanud taoliste maakunsti ja fotograafiaga seotud ideede puhul natuke ka üle tunni aja jätkata. Fotod olen salvestanud album.ee-sse, lastele olen teinud konto, kuhu nad on saanud ka ise sisse logida.
|
Meetodid: Töö gruppides, õues loodusliku materjali kasutades, ajurünnak pealkirjade leidmisel.
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.