Maht: 3 tundi
Teema: Autoriõigus, autorikaitse ja autoritasu
Eesmärk: Anda ülevaade selle kohta, kes on autor, kuidas kasutatakse autori loodud tööd ja
kuidas autoritööd kaitstakse ning mis on autoritasu
Ülesanne: Iga laps on autor ja kavandab ning loob oma nägemuse
jõulupäkapikust, mida saaks kasutada kooli jõulukaardi pildina
Väljundid:Kes on autor ja kuidas ta oma teoseid kaitsta saab? Kas autor saab oma töö
eest ka tasu?
Põhimõisted:Autor, autoriõigus, autoriõiguse tähistus, seaduslik, õigusvastane,
originaal, autoritasu
Õppematerjalid:
Erinevad jõulupostkaardid erinevatest ajastutest
Meetodid: vestlus, ajurünnak, individuaalne töö (arvutis teabe hankimine, voolimine
ja viimistlemine)
TEA! Kes on autor? Mida kaitseb autoriõigus? Kaua kestab
autoriõigus? Õiguste hankimine, kasutamine ja levitamine. Millised õigused on
mul autorina? Autori võimalus oma töö eest tasu saada.
MÕTLE! Mina kui autor. Kuidas saan oma autoritööd kaitsta. Kas olen kasutanud autoritööd
vastavalt seadustele?
LOO! Kavandada ja voolida savist päkapikk, glasuurida.
Tunni käigu tabel
AEG
|
TUNNI OSAD
|
Märkused
|
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilase tegevus
|
||
TUNNI ORGANISEERIMINE 2 min
|
Tervitus.
|
Tervitus.
|
|
HÄÄLESTUS
(Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste
väljaselgitamine, sissejuhatus).
10min
|
1.tund: sissejuhatus teemasse:
autor, autoriõigus,
autorikaitse ja autoritasu, postkaartide vaatamine.
2. tund: pisifiguuride kavandamine.
3. tund: põletatud esemete glasuurimine.
|
1. tund: vestlus, eelteadmised autoriõiguse ja
autorikaitse kohta.
2. tund: pisifiguuride kavandamine ja voolimine.
3. tund: põletatud esemete glasuurimine.
|
|
ÕPPIMINE
Tea, mõtle ja loo!
25min
|
1. tund: õpilaste juhendamine internetist info otsimisel.
2. tund: õpilaste juhendamine voolimisel.
3. tund: õpilaste juhendamine põletatud esemete glasuurimisel.
|
1. tund : teabe otsimine,
teadvustamine, mis
juhtub siis, kui kasutatakse võõrast autoritööd.
2. tund: pisifiguuride voolimine.
3. tund: põletatud esemete glasuurimine.
|
|
REFLEKSIOON
8 min
|
1. tund: arutlemine koos õpilastega. Kodutöö –
mõelda, milline oleks minu jõulupäkapikk.
2. tund: pisifiguuri(de) viimistlemise ja
tööpaiga korrastamise kontrollimine.
3. tund: põletatud esemete viimistlemise lõpetamine,
tööpaiga kontrollimine.
|
1 tund: tagasiside andmine, mida teada saadi.
2. tund: pisifiguuri(de) viimistlemine ja tööpaiga korrastamine.
3. tund: põletatud esemete viimistlemine ja
tööpaiga korrastamine.
|
Hiljem annab õpetaja pildistatud autoritööd õpilastele üle ja koos
valitakse arvutist pilt, mis läheb kooli jõulukaardile kaardikujundusena ja
see ongi autoritöö kasutamine, mida paljundatakse autori loal. Et oleks
lihtsam valida, on kaasatud ka huvijuht ja mõned õpetajad. Autoritasu on
jõuluteemalise pildiga šokolaad.
|
Vahendid: arvuti internetiühendusega, savi, glasuurid, angoobid
Hindamine:
Väljundid
|
5
|
4
|
3
|
2
|
Kes on
autor ja kuidas ta oma teoseid kaitsta saab?
|
Teab, kes
on autor ja milliseid teoseid kaitseb auoriõigus. Teab, kuidas teoseid
kaitsta
|
Teab, kes
on autor, ja kuidas teoseid kaitsta
|
Teab, kes
on autor?
|
Teadmised puuduvad
|
Oskab teha
vahet seaduslikul ja ebaseaduslikul autoritöö kasutamisel
|
Teeb vahet
seaduslikul ja õigusvastasel levitamisel
|
Teeb
osaliselt vahet seaduslikul ja õigusvastasel levitamisel
|
Teadmised
vähesed
|
Teadmised
puuduvad
|
Teab,
kelle poole pöörduda, et kasutada originaalteoseid
|
Teab,
kelle poole pöörduda, et kasutada originaalteoseid
|
Teab
osaliselt, kelle poole pöörduda, et kasutada originaalteoseid
|
Teadmised
vähesed
|
Teadmised
puuduvad
|
Pisifiguuride
ilmekus, töö korrektsus ning teemale vastavus
|
Töö
ilmekas, korrektne ja vastab teemale
|
Töö
korrektne väheste puudustega
|
Töö
lohakas ja puudustega
|
Ebakorrektne
töö rohkete puudustega
|
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.