Kunstiõpetuse tunnikonspekt
Sihtgrupp: I kooliaste, 2. klass
Teema: muusikaline ring
Maht: kokku 4 kunstiõpetuse tundi – igas ainetunnis käsitletakse ainult ühte aastaaega (1. tund – suvi; 2. tund – talv; 3. tund – kevad; 4. tund – sügis).
Lõiming: matemaatikaga (tasapinnalised kujundid: ring) ja muusikaõpetusega (muusikalugu: A. Vivaldi „Aastaajad“).
Tunni eesmärk:
1) loovuse, fantaasia ja julguse arendamine;
2) matemaatilise mõiste „ring“ kordamine ja kinnistamine;
3) muusikaõpetuses õpitud muusikateose kordamine ja muusikalise mõtte väljendamine värvide ja matemaatilise sümboli abil;
4) värvusõpetuse põhitõdede kinnistamine (erinevate värvitoonide saamine kahe või enama värvitooni segamisel);
5) traditsioonilise figuraalse kunsti vastandamine abstraktsele kunstile;
6) V. Kadisnky loomingu tutvustamine;
7) kuulamis- ja tähelepanuoskuse arendamine.
Ülesanne:
- Kujutada muusikapala mõte/ emotsioon läbi matemaatilise kujundi ja abstraktsionismi.
- Väljendada kuuldud muusikapala erinevate värvide kaudu, lähtudes seejuures värvusõpetusest.
Vajaminevad vahendid:
1) akrüülvärvid (valge, hele- ja tumepunane; hele- ja tumeroheline, hele- ja tumesinine, kollane, punane);
2) pintsel, veetops, segamisalus, ajalehed;
3) paberist väljalõigatud ruudud 15 x 15 cm (igale õpilasele on vaja igas ainetunnis 3 ruutu);
4) A. Vivaldi „Aastaajad“;
5) arvuti, kõlarid, projektor.
Muusikapalade ajaline kestvus (toodud ära lähtuvalt ainetunni teemast):
1) A. Vivaldi „Suvi“ – 10: 05
I Allegro non molto (5: 15)
II Adagio ( 2: 00)
III Presto (2: 50)
2) A. Vivaldi „Talv“ – 8: 50
I Allegro non molto (3: 20)
II Largo (2: 15)
III Allegro (3: 15)
3) A. Vivaldi „Kevad“ – 10: 12
I Allegro (3: 32)
II Largo (2: 20)
III Allegro (4: 20)
4) A. Vivaldi „Sügis“ – 11: 25
I Allegro (5: 20)
II Adagio (2: 35)
III Allegro (3: 30)
Meetodid:
Loeng, demonstratsioon, vestlus, arutelu, iseseisev töö.
Väljundid:
Teema lõpuks õpilane:
1) teab, kes oli V. Kadinsky;
2) oskab eristada abstraktset ja figuraalset kunsti;
3) oskab ringi joonistada abivahendeid kasutamata;
4) oskab oma töös kasutada erinevaid värvitoone ja neid omavahel segada, lähtudes seejuures kuulatud muusikapala meeleolust;
5) oskab oma töös edasi anda abstraktsust;
6) oskab iseseisvalt töötada;
7) oskab oma tööd kirjeldada ja kaasõpilaste töid iseloomustada (4. ainetund);
Põhimõisted: abstraktsionism, figuraalne kunst, V. Kadinsky (neid mõisteid käsitletakse läbi nelja ainetunni).
Tunni käik: 1. ainetund
Tunni etapp
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilaste tegevus
|
Märkused
|
Tunni organiseerimine
(vahetund)
|
Jagab õpilastele paberid (ruudud) lauale.
|
Panevad ajalehed, pintsli, segamisaluse ja veetopsi lauale.
|
Õpetajal on iga õpilase jaoks paberist välja lõigatud 3 ruutu suurusega 15 x 15 cm.
|
Tunni alustamine
~ 12 min
Loeng, demonstratsioon, arutelu
|
Tutvustab tunni teemat (sh V. Kadisnky loomingut, kasutades selleks interneti abi) ja hindamiskriteeriume. Räägib ainetevahelisest lõimingust (matemaatika, kunst ja muusikaõpetus).
|
Ainetunni teema on inspireeritud A. Laasi koolitusmaterjalidest.*
| |
Aitab õpilasel meelepärase akrüülvärvi värvituubist segamisalusele pigistada.
|
Valib endale kolm meelepärast värvitooni.
|
On hea, kui õpetaja ise õpilase poolt välja valitud akrüülvärvid segamisalusele pigistab, sest õpilane võib kogemata liiga palju värvi pigistada.
Korraga saab iga õpilane valida ainult kolm meelepärast värvitooni.
| |
Tunni sisu:
I etapp
~ 15 min
Iseseisev töö
Tunni sisu:
II etapp
~ 8 min
Iseseisev töö
Tunni sisu:
III etapp
~ 9 min
Iseseisev töö
|
Kirjutab tahvlile nelja aastaaja nimetused: kevad, suvi, sügis, talv.
|
Hääletavad oma lemmikaastaaja poolt (igal õpilane saab hääletada ainul ühe korra).
| |
Kirjutab hääletustulemused tahvlile. Selgub esimene aastaaeg, mida hakatakse joonistama – suvi.
| |||
Kõlab A. Vivaldi „Suvi“ I osa Allegro non molto (5: 15 min) esimest korda.
|
Joonistavad esimesele ruudule ühe või mitu ringi. Seejärel värvivad nad ringi ja paberi tausta väljavalitud värvitoonidega.
|
Igakord kõlab muusikapala kaks korda.
| |
Kõlab A. Vivaldi „Suvi „ I osa Allegro non molto – teist korda.
|
Värvivad ringi ja pildi tausta.
|
Õpilased võivad värve segada, kuid igas töös peab olema ära kasutatud kõik valitud värvitoonid.
Õpilased panevad valmis töö oma laua juurde põrandale kuivama.
| |
Kõlab A. Vivaldi „Suvi“ II osa Adagio – esimest korda (2: 00 min).
|
Valivad uuesti kolm meelepärast värvitooni.
Võtavad teise valge ruudu ja joonistavad sinna ringi/ ringid
| ||
Kõlab A.Vivaldi „Suvi“ II osa Adagio – teist korda.
|
Joonistavad ja värvivad oma tööd.
|
Õpilased panevad valmis töö oma laua juurde põrandale kuivama.
| |
Kõlab A. Vivaldi „Suvi“ III osa Presto (2: 50 min) – esimest korda.
|
Valivad endale uuesti kolm meelepärast värvitooni.
Võtavad kolmanda valge ruudu ja hakkavad joonistama.
| ||
Kõlab A. Vivaldi „Suvi“ III osa Presto – teist korda.
|
Õpilased värvivad oma pilti.
|
Õpilased panevad valmis töö oma laua juurde põrandale kuivama.
| |
Tunni lõpetamine
(vahetund)
|
Koristavad oma laua ja laua ümbruse ära.
|
Märkus * Kuna A. Laasi koolitusmaterjalid on koolimajas, siis saab analoogse ettekujutuse veebilehelt www.3w-versand.de . Sealt veebilehelt tuleb valida Künstler ja siis vasakult poolt menüüribalt K-tähe alt Kadinsky. Ilmuvad mitmesugused Kadinsky kunstiteosed sh ka pilt, millel on kujutatud ringid (analoogne selle tunni teemaga).
Selgitus:
2.-3. ainetund: sarnane tunnikäsitlus nagu 1. ainetunni puhul.
2.-4. ainetunni alguses jutustavad õpilased Kadinsky elust ja loomingust (mis eelmises ainetunnis meelde jäi).
4. ainetunni lõpul toimub kokkuvõttev lühivestlus, kus õpilane saab oma töödest kokkuvõtte teha ja kaasõpilaste töid iseloomustada. Toimub näituse üles panemine.
Hindamiskriteeriumid:
Hinne
|
Selgitus
|
„Väga hea“
|
· teab, kes oli V. Kadinsky (oskab tema elust ja loomingust näiteid tuua);
· oma töös kasutab julgelt matemaatilist mõistest „ring“;
· on töö tegemisel julge ja loominguline, töötab iseseisvalt;
· kasutab oma töös ära kõik valitud värvitoonid, julgeb neid segada, et saada uusi värvitoone;
· jõuab kõik kolm pilti tunnis ära lõpetada;
· räägib oma tööst või iseloomustab kaasõpilase tööd. On jutustamisel julge ja avatud.
|
„Hea“
|
· teab mõningaid fakte V. Kadinsky kohta
· oma töös kasutab arusaadavalt mõistet „ring“;
· on töö tegemisel loominguline, kuid küsib abi teistelt kaasõpilastelt;
· kasutab oma töös kõiki valituid värvitoone, kuid ei julge neid omavahel segada;
· jõuab kaks pilti tunnis ära lõpetada, kolmas pilt jääb pooleli;
· Räägib oma tööst või iseloomustab kaasõpilase tööd. On jutustamisel tagasihoidlik või napisõnaline.
|
„Rahuldav“
|
· teab V. Kadinsky kohta mõnda üksikut fakti;
· oma töös kasutab teisi geomeetrilisi kujundeid peale ringi;
· on töö tegemisel kartlik, ei julge oma mõtteid väljendada, küsib kaasõpilastelt abi või vaatab nende pealt maha;
· kasutab oma töös ära ühe või kaks valitud värvitooni kolmest;
· jõuab ühe pildi tunnis ära lõpetada, teised kaks on poolikud või lõpetamata;
· ei soovi oma tööst rääkida ega kaasõpilase tööd iseloomustada.
|
Tunni analüüs:
Esimene ainetund ei sujunud nii hästi, kui tunnikonspektis kirjas.
Probleemid/ tähelepanekud:
1) õpilastele oli raske selgitada mõistet „abstraktsionism“. Nii mõnigi õpilane hakkas joonistama midagi konkreetset: ringidest lill, valgusfoor, putukas või lumememm;
2) mõni õpilane segas kõik kolm värvi üheks värvitooniks ning soovis seejärel uued värvitoonid valida;
3) õpilased soovisid kolme värvitooni asemel neli või viis värvitooni valida;
4) mõni õpilane kasutas pritsimistehnikat – terve pilt oli kaetud tillukeste täppidega.
Mõtlemiseks: kas täpp on ring?
Ülejäänud kolm ainetundi sujusid kõik väga hästi. Neljanda ainetunni lõpus jäi nii palju aega üle, et õpilased said rääkida oma töödest või iseloomustada kaasõpilaste töid (seda võimalust kasutasid vähesed. Üldiselt ikkagi kardetakse oma töödest rääkida). Õpilased aitasid ka näitust üles panna.
Abstraktse temaatika kasutamine ainetunnis aitas kõige paremini ja positiivsemalt epilepsiahaigeid lapsi, kes tundsid suurt rõõmu kõikidest ainetundidest, sest käsitletud teema oli neile jõukohane ega tekitanud pingeid, nii nagu seda on esinenud teistes ainetundides, mille teemadeks on olnud konkreetsus (konkreetse eseme, asja joonistamine).

No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.