Sihtgrupp:
Gümnaasium I kursus
Maht: 2 h (Kui kogu
ülesanne tehakse koolis, siis kulub ülesandele 2h. Kui tööleht täidetakse
eelnevalt kodus, siis diskussioonile ja joonistamisele 1h)
Teema:
„Ärge jamage asjadega, millest ma päris hästi aru ei saa!“ (Pealkiri aadressilt http://arvamus.postimees.ee/737166/juhtkiri-fooliumirevolutsioon-monoloogi-vastu/)
Eesmärk:
- Anda õpilastele
teavet ACTA (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement
ehk võltsimisvastase
kaubanduslepingu) kohta
- Analüüsimisoskuse
arendamine (Mõtle!)
- Loovuse arendamine
(Loob karikatuuri või koomiksi grupitööna)
Ülesanne:
1. I
variant
- Kodune ülesanne:
Otsida internetist teavet Acta kohta ja
täita tööleht vastates küsimustele ja analüüsides saadud informatsiooni.
II variant
- Töö arvutiklassis
5-6 liikmeliste gruppidena, täites töölehte Acta kohta
2.Koomiksi
joonistamine klassis grupitööna õpetaja poolt etteantud teemal (puudutab Actat
ja seonduvat infot töölehel)
Väljundid:
- Teab Actast ja
sellega seonduvast
- Kujundab oma
seisukoha
- Oskab oma seisukohti
edastada pildikeeles
Põhimõisted:
acta, sopa, pipa, itellektuaalomand, autoriõigus, autorikaitse, vabavara, koopia,
reproduktsioon, viitamine, piraatlus, plagiaat, identne
Õppematerjalid:
Näidised koomiksitest jne
Meetodid: diskussioon
ja grupitöö
Tunni käik:
(Koostatud juhuks kui tööleht täideti eeltööna kodus)
AEG
|
TUNNI OSAD
|
Märkused
|
|
TUNNI ORGANISEERIMINE 3.min
|
Õpilaste
tervitamine
|
Õpilane
koondab tähelepanu õpetajale
|
|
HÄÄLESTUS
3.min
|
1.Tunniteema
tutvustamine.
2.Töölehtede
ja joonistamisvahendite olemasolu kontroll
3.Õpilaste
gruppidesse jaotamine
|
Õpilasel on
laual täidetud tööleht ning joonistamiseks vajalikud vahendid, moodustuvad
grupid
|
Klassiekraanil
on tunniteema nimetus ja Urmas Nemvaltsi karikatuur
|
ÕPPIMINE (Meetodid). TEA! MÕTLE! LOO!
30 min
|
1.Mõnigate
põhimõistete selgitamine
2.Diskussioon
Acta teemal õpetaja juhtimisel.
3.Annan ülesande.
Jagan igale grupile Actaga seotud
pealkirja või lause, mille järgi tuleb joonistada 5-6 pildiline koomiks ( Mõni teema: „ACTA halvab globaalse
soojenemise vastase võitluse“; „ACTA muudab kuriteoks tagavarakoopiate
tegemise“, „Ei ACTAle - varastamine
legaalseks!“ jne)
4.Ülesande
selgitamine vajadusel
|
1.Õpilased
kirjutavad tahvlile põhimõisted.
2.Õpilased
püüavad leida vastuseid õpetaja küsimustele ja väidetele
3.Grupisisene
arutelu, kes, mida teeb
4.5-6-
liikmeline grupp joonistab 1 koomiksi õpetaja poolt etteantud teemal.
|
Tuuakse
välja Acta, sopa sisu ning poolt- ja vastuargumendid ning endapoolsed
seisukohad. Teemad, mis välja jagan on nii ACTAt pooldavad kui ka eitavad
Õpilased
teavad eelnevalt, mis on koomiks(seda on eelmistes kl-s palju tehtud)
Iga õpilane
joonistab 1 pildi (ühel ajal) visandlikult nagu karikatuurle omane
|
REFLEKSIOON
5.min
|
1.Iga grupi
koomiksi vaatamine ja stendile, seinale paigutamine
2.Lühike
tööde analüüs
3.Hindamine
|
1.Õpilased
moodustavad üksikutest piltidest oma
grupi koomiksi ja panevad seinale
2.Kõige
vaimukama ja tabavama koomiksi väljaselgitamine
|
Parim
koomiks kooli kodulehele, kunstiõpetaja blogisse
|
Kodune töö: Täida tööleht. Uurida läbivõetud kunstiajaloost, kes olid tuntumad
poliitilised karikaturistid 18.-19.saj ( F.Goya ja H.Daumier)
Töövahendid: Tööleht, paber A4,
vildikad, marker jne
Hindamine:
Väljundid/lävendid
|
5
|
4
|
3
|
2
|
Õpilase hinne
|
Õpetaja hinne
|
1.Iseseisev töö kodus. Täidetud
töölehe olemasolu
|
On leidnud küsimustele vastused
95% ulatuses
|
On
leidnud vastused 75% ulatuses.
|
Vähese
huvi ülesnäitamine, poolik töö.
|
Ei tunne huvi, tööleht täitmata
|
||
2. Võtab osa kogu klassi arutelust
ja näitab oma teadmisi,
ACTAga seotu tundmine- selgub arutluse käigus
|
Teab, mis on ACTA, autoriõigus,
autorikaitse, vaba tarkvara, litsentseeritud tarkvara, viitamine jne Omab
enda arvamust. Esitab oma seisukohti
loogiliselt ning argumenteeritult
|
Teab
hästi mõisteid, on aktiivne, kuid ei oska tuua näiteid ning põhjendada oma
arusaami
|
Ei
oma enda arvamust, vähene aktiivsus arutluses. Ei tea täpselt, mida mõisted
tähendavad
|
Tunni
segamine ja tegelemine muuga
|
||
3.Oskab rühmatöös osaleda ja anda oma panuse ühistöösse
|
Võtab osa
rühmasisesest arutlusest ja arvestab kaaslaste soovitustega, kasutab loogikat
ning püüab mõelda loovalt
|
Püüab oma
arvamust teistele valjuhäälselt peale suruda, kuid saab hakkama ka oma tööga
|
On liialt
tagasihoidlik oma mõtetes ja tunnetes, saab tööst valesti aru, kaaslased
peavad teda aitama
|
Ei osale
töös. Segab kaaslasi, kuulab muusikat
|
||
4.Teostab
grupi ja enda idee praktiliselt –koomiksi ühe osana
|
On lööv,
töösse sisseelanud(pilt sulandub koomiksisse ja vastab antud teemale), tunneb
karikeerimise võtteid
|
Teab, mida
teha, kuid vajab tõuget ja kaaslaste abi, ei suuda kohe alustada.
Karikeerimisel ei ole loov
|
Teeb
midagi valmis, kuid pilt ei sobi antud konteksti
|
Ei osale
tööprotsessis. Tegeleb muude asjadega
|

No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.