Uuesti sünd


Tunnikava kunstiõpetuses




Sihtgrupp: 4., 5. klass



Maht: 3 tundi



Teema: Uuesti sünd



Sidusus: loodusained, keskkonnakaitse, töö- ja tehnoloogiaõpetus



Eesmärk:

-     kujundada keskkonda säästvat hoiakuid ja väärtushinnanguid

-          omandada prügi liigitamise oskused

-          väärtustada prügi sorteerimise vajalikkust ja põhimõtteid

-          arendada loovust ja tunda rõõmu loomingulisest tegevusest



Ülesanne:

-          märgata meid ümbritsevas keskkonnas prügi

-          kogutud materjalidega tutvumine, nende põhiomaduste tundmine, sorteerimine

-          meisterdades skulptuuri loomine

-          erinevate materjalide sobitamine ja fantaasia rakendamine



Väljundid: Õpilane

-          väärtustab keskkonda säästvat hoiakut

-          teab olmejäätmete ja prügi sorteerimise põhimõtteid ja vajalikkust, oskab prügi liigitada

-          teab mis on pakendiringlus, oskab tuua näiteid

-          oskab materjale kombineerida ja sobitada, luues skulptuuri

-          oskab valminud taiest esitleda



Õppematerjalid:

-     “Ökokratt”   www.okokratt.ee/?link=6z

-     kodulehekülg  Scarabeo 2004   www.oesel.ee/~reino/scarab/esileht.html

-          Keskkonnaministeeriumi kodulehekülg  (aadressi lisan)

-          Näited erinevatest taiestest:






























Meetodid:  Kogemusõpe – vaatlus, grupitöö, arutelu, individuaaltöö




Tunni käik:

Tunni osad ja aeg


Õpetaja tegevus

Õpilase tegevus

Märkuse

 

Tunni organiseerimine
2 min.

 

Tervitus, silmside loomine

 

Õpilased tervitavad, istuvad kohtadele

 

Tunni häälestus
10 min.
Õpetaja sissejuhatus teemasse: loeb luuletuse A.Alavainu “Meie elu praht ja prügi”
Arutlus õpilastega: Mis on prügi ja olmejäätmed, kuidas  need tekivad ja ümbritsevasse keskkonda satuvad

 

Õpilased kuulavad tähelepanelikult luuletuse sisu

Diskussioon prügi teemal

 

Õppimine
TEA!
MÕTLE!
LOO!
28 min.

 

TEA!
Õpetaja seletab lahti mõisted: prügi liigid, keskkonnakaitse, jäätmejaam, taaskasutus, keskkonda säästev hoiak, loodushoid, ökosüsteem, pakendiringlus
Õpetaja tutvustab projekti “Ökokratt”
Õpetaja juhtimisel arutlus “Mida teha prügiga?”

Õpetaja teeb teatavaks praktilise ülesande

Näiteid erinevatest taiestest

 

MÕTLE!
Arutletakse ohtude üle, millist mõju tekitab prügi keskkonnale.
Millised on ohtlikud jäätmed ja kuhu tuleb need viia.
Koostatakse tahvlile ühine nimekiri erinevatest prügi liikidest.
Miks on vaja prügi liigitada?
Milline on keskkonda säästev hoiak, mis on ökosüsteem, pakendiringlus.
Diskussioon võimalikust taaskasutusest.

Tutvumine fantaasiaküllaste
taiestega.
Arutelu, mida kõike on neis töödes ära kasutatud.


 

Kodutöö juhendamine
5 min.


Tunni lõpetamine

 

Iseseisva kodutöö jagamine

 

Märkmete tegemine

Iga õpilane kogub kodutööna iseseisvalt olmeprügi ja kodus mittevajalikke  pisiesemeid







2., 3. paaristunnid




Tunni organiseerimine
3 min.

Tunnid kunstiklassis
Töövahendite valmis seadmine – naasklid, liimid, traaditangid, traat


Õpilased seavad lauale kodutööna kogutud olmeprügi


Häälestus
5 min.

Õpetaja tuletab õpilastle meelde eelmisel tunnil räägitu


Ühiselt liigitatakse kogutud prügi.
Diskussioon.

LOO!
57 min.

Ülesande selgitamine


Individuaalne suunamine ja juhendamine.

LOO!
Kogutud materjalidest loov kombineerimine, fantaasiaküllase skulptuuri loomine.
Ideede teostamine.



REFLEKTSIOON!
Tööde esitlus,
kokkuvõte ja hinnangud,
järeldused
25 min.


Õpetaja annab üldise hinnangu õpilaste tegevusele ja töödele

Valmib klassi skulptuurinäitus, kus iga osaline paneb oma tööle nime 
Iga õpilane tutvustab lühidalt oma ideed ja teostust.








Töövahendid:

Kodus kogutud olmejäägid ja mittevajalikud pisiesemed, teip, traat, tangid, käärid, kuumliim, naaskel, kuumliim





Hindamiskriteeriumid:




Väljundid

5

4

3

2

1.        Teab mis on pakendiringlus.


Teab mis on pakendiringlus, oskab tuua mitmeid näiteid ja anda lisaselgitusi.

Teab mis on pakendiringlus ja oskab tuua vähemalt ühe  näite.


Vähene arusaamine pakendiringluse olemusest

Ei tea mis on pakendiringlus, ega mõista selle olemust

2.        Teab prügi sorteerimise põhimõtteid ja vajalikkust, teab kuidas prügi liigitada.

3.        Oskab olmejäätmetest ja pisiesemetest luua skulptuuri


Teab prügi sorteerimise põhimõtteid ja vajalikkust, oskab prügi liigitada


Oskab loovust, leidlikkust ja fantaasiat kasutades luua olmejäätmetest skulptuuri


Teab kuidas prügi liigitatakse, kuid ei oska selgelt põhjendada selle vajalikkust


Saab hakkama skulptuuri loomisega

Teab osaliselt kuidas prügi liigitada





Kujundab osaliselt, väheseid detaile kasutades.

Ei oska prügi liigitada ega saa aru selle vajalikkusest.




Ei saa hakkama skulptuuri loomisega,
ei tunne selle vastu huvi

4. Oskab valminud taiest esitleda

Oskab valminud taiest esitleda – mida on skulptuurina kujutanud, milliseid jääkmaterjale kasutas, oskab kirjeldada töö käiku.

Oskab valminud taiest esitleda, mida on skulptuurina kujutanud

Teab nimetada pisidetaile mida oma töös kasutas

Ei tea midagi öelda oma töö kohta





Tunnis kasutatavad põhimõisted:



Keskkonda säästev hoiak, keskkonnakaitse, loodushoid, ökosüsteem, pakendiringlus, prügi sorteerimine, taaskasutus, jäätmejaam, olmejäätmed, prügiskulptuur

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.