Kubism- mäng geomeetriliste kujunditega


Kunstiõpetuse tunnikava


Sihtgrupp: 7. klass

Maht: 2 – 3 tundi

Teema: KUBISM – mäng geomeetriliste kujunditega

Eesmärk: tutvustada 20. sajandi kunstivoolu KUBISMi, mis hakkas kujunema Pariisis 1907. aastal Pablo Picasso ja Georges Braque´I  töödes.

Ülesanne: Luua pilt kubistide töödest inspireerituna, võib kasutada ka kollaažitehnikat.
A3 ja vabad vahendid
Valmistööd eksponeeritakse klassis.

Väljundid:
*oskab kirjeldada kubismi kunstivoolu
*teab 2-3 tuntumat kubisti
*oskab nimetada vähemalt ühte Eesti kubisti
* teab ja oskab nimetada erinevaid geomeetrilisi kujundeid

Põhimõisted:
Geomeetrilised kujundid (kuup, risttahukas, ristkülik, silinder, kera, ruut, kuup jt)

Mõiste "kubism" võttis kasutusele prantsuse kriitik Louis Vauxcelles ja see vihjab kuubist lähtuvale kujutamisele. Kriitik kirjeldas Braque'i töid 1908. aastal väljendiga bizarreries cubiques (kuubilised veidrused).
Kubistide eesmärk oli vabastada teos jutustavast sisust ja kujutada asju (muusikainstrumendid, natüürmordid, maastikud jne) geomeetrilistena (kuup, silinder jne), tükeldatud pindadena või stereomeetrilistena (kujutada esemeid ühekorraga mitmest vaatevinklist).

Algset kubismi, perioodi, mis algas 1909. aastal, nimetatakse analüütiliseks kubismiks. Seda perioodi iseloomustab motiivide (majad, puud ja natüürmordid) lahutamine justkui algosadeks (geomeetrilisteks kujunditeks) ning nendest uue pildi ülesehitamine.
Teine, hilisem vool kubismis, kannab nime sünteetiline kubism (alguseks peetakse 1912. aastat). Kunstnik paneb esmalt paika vormid ja värvid ja alles siis mõtleb välja motiivi, tavaliselt natüürmordi. Sünteetilise kubismi esindajaks on hispaanlane Juan Gris. Sünteetiliseks nimetatakse ka Picasso ja Braque'i kubismi pärast 1912. aastat.
Aastast 1912 hakkasid kubistid oma piltidele kleepima juurde ajalehti, tapeeti ja kangaid. Hakati kasutama kollaažitehnikat.
Allikas:


Õppematerjalid:


pildid kubismi kohta



Mäng Doomino ”Geomeetrilised kujundid”
Mäng “Geomeetrilised kujundid”
         audlina.com/manguruum/seltskonnamangu.html#aadam_ja

Raamat Anne Ganteführer – Trier ”Cubism” www.taschen.com


Meetodid:
Kasutan  eelteadmiste väljaselgitamiseks ja kinnistamiseks grupitööna doominomängu “Geomeetrilised kujundid”. Arutelu.

Tunni käik: 

AEG
TUNNI OSAD

Märkused
Märkida ära ka igale tegevusele planeeritud aeg.
Õpetaja tegevus
Õpilase tegevus

TUNNI ORGANISEERIMINE (õppevahendid, tervitus, silmside, tähelepanu) 5 min
Tervitus, silmside, õppevahendite ülevaatus
Õpilased tervitavad.

HÄÄLESTUS (Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste väljaselgitamine, kodutöö kontroll, sissejuhatus).
3 min +4min + 13 min
Õppemängu tutvustus.

Õppemängu võistkondade moodustamine.

Mäng
Esitavad täpsustavaid küsimusi.
 Võiskondade moodustamine

Mäng. (tuletavad meelde geomeetrilisi kujundeid)

ÕPPIMINE (Meetodid). TEA! MÕTLE! LOO!


10 min+ 10 min
TEA! Näitab slaide, pilte, räägib kubismist ja kubistidest

Vaatab kavandid, juhendab.
MÕTLE! Kuulavad, küsivad küsimusi.


LOO! Teeb kavandi.



1. tunni lõpp.
REFLEKSIOON (Teadmiste rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi hindamine), järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide püstitamine.


Vajadusel juhendab
 Otsib sobivad töövahendid, pildid jm

Loob oma töö.

Lõpetab töö. Tööd eksponeeritakse klassis. Iga õpilane toob kaasõpilase tööst vähemalt ühe positiivse elemendi.
2. tunni algus



Vajadusel ka 3. tund





indamiskriteeriumid:
väljund
Väga hästi
Hästi
Enam-vähem
Halvasti
Õpil.
hinne
Õpet hinne
Arutelu ja mäng
Arutleb aktiivselt, kasutab kõnes uusi   mõisteid, on aktiivne.
Oskab kaasõpilase tööst tuua mitmeid positiivseid elemente
Arutleb, kasutab mõningaid mõisteid

Oskab tuua vähemalt ühe positiivse elemendi kaasõpilase tööst
Arutleb kuigivõrd, suhtumine ükskõikne
Arutelus ja mängus ei osale


Kavand
Kavand huvitav, originaalne, korrektselt vormistatud
Kavand huvitav, korrektne
Kavand olemas
Töö on tegemata


Loominguline töö
Pilt huvitav, vahendid sobivad, lahendus originaalne
Valik hea, teostus jätab soovida
Lahendus on igav, töö viimistlemata või poolik
Töö on tegemata



No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.