Mäng "Kunstikaevandus" (renessansist juugendini)



Kunstiõpetuse tunnikava

Autor: Eva Orav

Sihtgrupp: 10. või 11. klass (pärast renessansist juugendini perioodi tutvustamist)


Maht: 3-4 tundi


Teema: Mäng  „Kunstikaevandus” (renessansist juugendini).


Eesmärk: Kordamine ja teemapõhine tutvumine kunstiajaloo perioodidega  (inimene kunstis). Faktide ja tõlgenduste teistele  tutvustamine (PPT esitlus), oma valikute põhjendamine, aktiivne sõnavõtt, tõhus koostöö rühmas.



Ülesanne: 
  
Mäng toimub 4-5 liikmelistes rühmades kolmes etapis.  „Kaevandamine” toimub vastavalt ühele loositavale (igas rühmas erinevale) märksõnale  järgnevatest:
Draama. Pidu. Söömine. Lembestseen. Kurbus. Rõõm. Töötegemine. Allegooria. Surm. Eriti tähtsad isikud. Inimene ja loom. Kristuslaps. Täiskasvanud Kristus.  Antiikmütoloogia. (Vms.)
Rühmad koguvad punkte -  kellel lõpuks kõige rohkem punkte kokku, on võitja.

Esimesel tunnil tuleb vastavalt märksõnale otsida raamatutest ja/või internetist maale (teoseid). Ühelt autorilt võib võtta ainult ühe teose. (Teosed, mis on leitud raamatust, tuleb leida ka internetist (PPT jaoks), raamat võib olla lihtsalt abiks nt pealkirja ja autori kontrollimisel.) Minimaalselt tuleb leida iga rühma liikme kohta üks, maksimaalselt kaks teost. Leitud piltidest tuleb koostada PPT esitlus, kus tuleb lisada iga pildi juurde autori nimi ja teose pealkiri ning periood või stiil (valmimisaasta) ja koht. Piltidele tuleb lisada viited. Samuti tuleb kirjalikult lühidalt tutvustada iga teose sisu ja põhjendada, miks see sobib antud märksõna alla. (Kui tunnis ei jõua, tuleb kodus lõpetada.) Tegevused rühmas jagab iga rühm ise.

Teisel tunnil tuleb igal rühmal esitleda oma leide, kusjuures sõna peavad võtma kõik rühma liikmed. Iga esitleja rühma liikme esinemise eest saab ühe punkti. Iga  sobiva leitud töö eest saab ühe punkti. Iga töö tutvustuse eest lisandub veel üks punkt. Kuulajad rühmad võivad aga vaidlustada töö sobimise märksõna alla ja  kui nad suudavad selle ära põhjendada, saab vaidlustaja rühm vaidlusaluse töö punktid endale. Iga sisuka kommentaari eest saab kuulaja rühm punkti. Võitja on see rühm, kellel on kõige rohkem punkte (arvestades rühma liikmete arvu). Kõik õpilased klassis peavad esitlusi tähelepanelikult kuulama ja märkmeid tegema.

Kolmandal tunnil jaotuvad rühmad laiali, nõnda et igast eelmisest rühmast üks tuleb uude rühma (uute rühmade liikmete arv võrdub eelmise tunni rühmade arvuga). Uute rühmade vahel loositakse samad märksõnad ja nad peavad piiratud aja jooksul leidma iga rühma liikme kohta 2 pilti (teost) (või niipalju kui suudavad) vastavalt märksõnale ning reastama teosed valmimisaja järgi kirjutades paberile (vigadeta! – muidu ei saa punkti) autori nime ja teose pealkirja ning vastava stiili või perioodi. (Võivad kirjutada näiteks väikestele lipikutele ja need kleepida paberile ajalisse järjekorda.) Kõiki materjale (eriti oma eelmise tunni märkmeid) võib kasutada. Võimalik saada üks punkt iga leitud teose eest (teose leidmise punkti saab sõltumata sellest, kas pealkiri ja autor on korrektselt kirjutatud - kui need on muidu õiged), üks punkt autori ja pealkirja eest (ei saa punkti, kui pealkiri ja autor on korrektsed, aga see teos ei sobi üldse märksõnaga) ja üks punkt õige ajalise järjestuse eest. Rühmade kõik liikmed saavad oma punktid kaasa kodurühma (kus nad olid esimesel ja teisel tunnil) järgmisel viisil:  
a)      leitud teoste arvu punktid saab see rühm, kus sama märksõna oli eelmisel tunnil, autori ja pealkirja punktid koos ajalise järjestuse punktidega saavad ülejäänud rühma liikmed;
b)      kõik kogutud punktid jaotatakse võrdselt rühma liikmete vahel ja nad saavad need kodurühma kaasa.
Võitja on see rühm, kellel on kõige rohkem punkte. Õigeid vastuseid kontrollivad rühmad ise, aga mitte oma rühma omi.
(Kui esimesel ja teisel tunnil on näiteks klassis kuus viieliikmelist rühma, siis kolmandal tunnil tekib viis kuueliikmelist rühma. See tähendab seda, et üks märksõna jääb üle. B variandi puhul saab üle jäänud märksõna kodurühm automaatselt (näiteks) 12 pildileidmise punkti kaasa. See on lihtsalt juhuslik õnn – aga kaevandamine ongi õnneasi ka.)

Väljundid:
 
Oskab leida raamatutest ja/või internetist märksõnadele vastavaid pilte (kunstiteoseid) ning kirjutada korrektselt õigeid pealkirju ja autoreid.
Osaleb aktiivselt rühma töös info kogumisel.
Suudab piiratud aja jooksul ette valmistada PPT esitlust ja seda suuliselt ette kanda.
Võtab asjakohaselt sõna, kommenteerib teiste valikuid, põhjendab oma väiteid
Oskab asetada pilte (kunstiteoseid) õigesse ajalisse järgnevusse ning seostada stiilidega.

Põhimõisted: inimene kunstis, grupitöö, diskussioon, mäng, kunstiajaloo perioodid, kordamine

Õppematerjalid: kõik õpikud, kunstiraamatud, mis koolis leiduvad (nt J. Kangilaski „Kunstikultuuri ajalugu 11. klassile”, M. Beazley „Kuidas mõista maalikunsti” jt.).

Vahendid: kõikvõimalikud kunstiraamatud, internet, internetiühendusega arvuti, kirjutusvahend, vihik.

Meetodid: grupitöö, mosaiikrühmad, diskussioon, mäng

Tunni käik:
Tunni käigu tabel
1.tund
AEG
TUNNI OSAD

Märkused
Märkida ära ka igale tegevusele planeeritud aeg.
Õpetaja tegevus
Õpilase tegevus

TUNNI ORGANISEERIMINE (õppevahendid, tervitus, silmside, tähelepanu)
3 min
Tervitab, märgib puudujad. Jagab õpilased rühmadesse, kontrollib, et igas rühmas oleks vähemalt üks arvuti, jagab rühmadele raamatuid.
Istuvad kokku rühmadesse, võtavad välja kirjutusvahendid, vihikud.

HÄÄLESTUS (Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste väljaselgitamine, kodutöö kontroll, sissejuhatus).
10  min
Tuletab (õpilaste abiga) meelde kunstiajaloo perioode. Toob näiteid (lühike PPT esitlus piltidega), kuidas sama teema võib olla käsitlemist leidnud erinevatel perioodidel. Selgitab ülesannet (kõik rühmad saavad ülesande ka kirjalikult paberil)
Loosib rühmadele märksõna.
Kuulavadb, tuletavad meelde, esitavad küsimusi.

ÕPPIMINE
TEA!
10 min







MÕTLE!
LOO!
20 min












Käib klassis ringi ja abistab vajadusel.















Teevad rühmatööd 4-5 liikmelistes rühmades, (ülesandeid rühmas jagavad omal äranägemisel). Kõik rühmad asuvad otsima märksõnale vastavaid pilte soovitavalt algul raamatutest, seejärel  internetist. Teevad märkmeid vihikusse.
Arutavad läbi sobivad pildid, koostavad PPT esitluse leitud piltidest (piltidele viited) ja lisavad faktid ning kommentaarid (esitlusse märksõnadena, suuliselt valmistuvad pikemalt rääkima).

Raamatust leitud pildid tuleb leida ka internetist, et neist saaks esitluse koostada.

REFLEKSIOON (Teadmiste rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi hindamine), järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide püstitamine.
2 min
Kontrollib, kui kaugele keegi jõudis, kas vajalik kodus jätkata.
Annab vajadusel koduse töö.

Näitavad, kui kaugele jõudsid, salvestavad esitluse mälupulgale või saadavad õpetajale.



Kodune töö: jätkata 1. tunni tööd, kui ei jõudnud valmis (üldiselt aga peaks tunnis üsna palju ära jõudma, mäng ongi kiiruse peale).

2. tund
AEG
TUNNI OSAD

Märkused
Märkida ära ka igale tegevusele planeeritud aeg.
Õpetaja tegevus
Õpilase tegevus

TUNNI ORGANISEERIMINE (õppevahendid, tervitus, silmside, tähelepanu)
3 min
Tervitab, märgib puudujad. Jagab õpilased taas samadesse rühmadesse, mis eelmisel tunnil.
Istuvad kokku samadesse rühmadesse, võtavad välja kirjutusvahendid, vihikud, eelmise tunni tööd mälupulgal, kui pole  saadetud õpetajale.
Kui keegi eelmisel korral puudus, võib see saada austava matemaatik-kohtuniku ülesande, märgib punkte.
HÄÄLESTUS (Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste väljaselgitamine, kodutöö kontroll, sissejuhatus).
2  min
Tuletab meelde eelmise tunni ülesannet ja märksõnu, tutvustab käesoleva tunni käiku.
Kuulavad, tuletavad meelde, esitavad küsimusi (kui on).

ÕPPIMINE
TEA! MÕTLE! LOO!
35 min









Kuulab, kommenteerib esitlusi, arvestab punkte.








Rühmad esitavad ülejäänud klassile oma „leiud” koos faktide (pildi autor jms) ja kommentaaridega  (PPT esitlused suurel  ekraanil). Teised kuulavad. Iga pildi järel toimub diskussioon, kas teos  sobib märksõna alla, kas kõik vajalikud faktid  on esitatud ja õiged (ning viited olemas).
Kuulajad teevad ühtlasi märkmeid vihikusse, need on vajalikud järgmiseks (või ülejärgmiseks) tunniks.

Esitleja rühm saab iga liikme esinemise eest ühe punkti. Iga  sobiva leitud töö eest saab rühm samuti ühe punkti. Iga töö tutvustuse eest lisandub veel üks punkt. Kuulajate rühmad, kes vaidlustavad pildi sobimise märksõna alla ja  suudavad selle ära põhjendada, saavad vaidlusaluse pildi punktid (pildi leidmine ja tutvustamine, 2 punkti) endale. Iga sisuka kommentaari eest saab vastav kuulaja rühm punkti.

REFLEKSIOON (Teadmiste rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi hindamine), järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide püstitamine.
5 min
Teeb kokkuvõtte, kommenteerib. Räägib järgmisest tunnist.

Kommenteerivad, mis eriti meelde jäi.

Tõenäoliselt ei jõua esitlusi ühe tunniga ära. Kui klassis on 30 õpilast, kulub 2 tundi.

3.tund
AEG
TUNNI OSAD

Märkused
Märkida ära ka igale tegevusele planeeritud aeg.
Õpetaja tegevus
Õpilase tegevus

TUNNI ORGANISEERIMINE (õppevahendid, tervitus, silmside, tähelepanu)
3 min
Tervitab, märgib puudujad. Aitab klassil luua uued rühmad, nõnda et igast eelmisest rühmast üks tuleb uude rühma (uute rühmade liikmete arv võrdub eelmise tunni rühmade arvuga).
Istuvad kokku uutesse rühmadesse, võtavad välja kirjutusvahendid, vihikud.
Kunstiraamatud on klassis olemas vabaks kasutuseks.
HÄÄLESTUS (Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste väljaselgitamine, kodutöö kontroll, sissejuhatus).
5  min
Tuletab meelde eelmisel tunnil tehtut. Selgitab uue tunni ülesannet, mängu kolmandat etappi. Tuletab meelde eelmisel tunnil kogutud punktiseisu (kirjutab tahvlile) ja selgitab punktide arvestust käesoleval tunnil. Loosib uute rühmade vahel  uuesti samad märksõnad, mis eelmisel korral.

Kuulavad, esitavad küsimusi.
Kui keegi eelmisel korral puudus, võib see saada austava matemaatik-kohtuniku ülesande, märgib punkte või joonistab võitjatele kuldmedaleid.
ÕPPIMINE 
TEA! MÕTLE! LOO!
20 min








Jälgib, et erinevad rühmad omavahel ei suhtleks.








Kindla aja jooksul otsivad märksõnale vastavaid pilte, reastavad need ajaliselt, lisavad autori ja pealkirja ning seostavad stiiliga. Kirjutavad paberile.
Kõiki materjale võib kasutada, aga oma vihikuid teistele rühmadele välja ei laenata, rühmadevahelist suhtlust ei ole.
REFLEKSIOON (Teadmiste rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi hindamine), järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide püstitamine.
7 min
Juhendab punktide arvestamist. Kirjutab punktid tahvlile.
Kommenteerib, teeb kokkuvõtte.
Kontrollivad tööd üle, arvutavad punktid kokku (mitte enda rühma omi). Kommenteerivad ülesannet.
Võimalik saada üks punkt iga leitud teose eest, üks punkt autori + pealkirja eest ja üks punkt õige ajalise järjestuse+stiiliga seostamise  eest. Rühmade kõik liikmed saavad oma punktid kaasa kodurühma (kus nad olid esimesel ja teisel tunnil) järgmisel viisil: leitud teoste arvu punktid  saab see rühm, kus sama märksõna oli eelmisel tunnil, autori ja pealkirja  punktid koos ajalise järjestuse ja stiili punktidega saavad ülejäänud. Või jagatakse kõik punktid võrdselt rühma liikmete vahel. Võitja on see (esialgne) rühm, kellel on kõige rohkem punkte.



Hindamiskriteeriumid: Soovitavalt tabelis, vastavalt väljunditele

Väljund/hinne
Tõesti hea
Pole viga
Vajab korrigeerimist
Oskab leida raamatutest ja/ või internetist.märksõnale vastavaid pilte ning kirjutada korrektselt õigeid pealkirju ja autoreid.
Oskab leida raamatutest ja/ või internetist maksimumarvu märksõnale vastavaid pilte ning kirjutada korrektselt õigeid pealkirju ja autoreid.
Oskab leida raamatutest ja/ või internetist miinimumarvu märksõnale vastavaid pilte ning kirjutada õigeid pealkirju ja autoreid.
Ei leia isegi miinimum arvu pilte, autorid või pealkirjad valed.
Osaleb aktiivselt rühma töös info kogumisel.
Osaleb aktiivselt rühma töös, võtab endale ülesandeid, abistab teisi.
Osaleb rühma töös
Ei osale üldse rühma töös.
Suudab piiratud aja jooksul ette valmistada PPT esitlust ja seda suuliselt ette kanda.
Esitlus hästi ette valmistatud ja ette kantud kõigi rühma liikmete osalusel.
Esitlus ette valmistatud ja ette kantud,  kuid kõik rühma liikmed ei osale ette kandmisel.
Esitlus ette valmistamata või ette kandmata.
Võtab asjakohaselt sõna, kommenteerib teiste valikuid, põhjendab oma väiteid
Võtab aktiivselt ja asjakohaselt sõna, kommenteerib teiste valikuid, põhjendab oma väiteid.
Võtab asjakohaselt sõna, kommenteerib teiste valikuid, põhjendab oma väiteid.
Ei võta üldse sõna.
Oskab asetada pilte (kunstiteoseid) ajalisse järgnevusse ja seostada stiilidega.
Paigutab kõik leitud pildid õigesse ajalisse järgnevusse ja oskab seostada stiilidega.
Paigutab enamiku pilte õigesse ajalisse järgnevusse, oskab enamikku seostada stiilidega.
Enamik ülesandest valesti tehtud või tegemata.




2 comments:

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. Võib-olla võiks õpetaja mõned häid reprosid sisaldavad võrgulingid ette ka anda, näiteks http://www.wga.hu/index1.html, http://www.artcyclopedia.com/, http://www.artchive.com/ftp_site.htm, http://www.abcgallery.com/; suuremate muuseumite kodulehed nagu http://www.nationalgallery.org.uk/paintings/, http://www.metmuseum.org/collections/search-the-collections, http://www.tate.org.uk/art, http://www.louvre.fr/en/selections, http://www.spanisharts.com/prado/prado.htm ja siin ülesannetekogus varem viidatud http://www.googleartproject.com/.

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.