MIS ÜHE JAOKS ON PRAHT...


Hedi Jürgen
Kunstiõpetuse tunnikava

Sihtgrupp: II kooliaste, 5. klass

Maht: 3 tundi (+2 järgnevat tundi „prügikunsti“ teemal moodustavad ühtse tsükli)

Teema:„Mis ühe jaoks vaid praht...“
Mäng jäätmematerjali, pakendite ja olmeesemetega, varjukunst

Eesmärk:  Tutvuda kaasaegse Azerbaidžaani kunstniku Rashad Alakbarovi loomingu ja töömeetodiga.
Analüüsida erinevate paikade ja ajastute linnaehitust, pöörates tähelepanu ehitiste vormile.
Õppida tegema koostööd, protsessi dokumenteerima ja tulemust esitlema.

Ülesanne: Rühmatööna ehitada sobiva kujuga esemetest ruumiinstallatsioon,
mille vari seinal moodustaks mingile ajale või kohale omase linnasilueti.
Koostada 5pildiline fotoseeria, mille põhjal esitleda rühmatööd.

Väljundid: Õpilane
·         tunneb ära installatsiooni, eristab seda skulptuurist ja pildikunstist
·         oskab kirjeldada ja võrrelda arhitektuurinäiteid, kasutades õpitud mõisteid ja geomeetriliste kujundite nimetusi
·         kujundab rühmatööna kokkulepitud stiilis ruumilise objekti,
·         oskab teost jäädvustada, esitleda, kasutab IKT vahendeid

Põhimõisted: siluett, installatsioon, dokumenteerimine; viilkatus, kuppel, tornikiiver, sammas; pilvelõhkuja, kõrghoone, kirik, elamu

Õppematerjalid:
Faktiline info ja pildimaterjal
http://twistedsifter.com/2012/01/shadow-art-by-rashad-alakbarov/ Alakbarov loob varjupilte –linnasiluette ja portreesid - leitud esemetest
Fotosid linnasiluettidest leiab

Meetodid:
Demonstratsioon, vestlus, arutelu.
Rühmatöö, kus õpilased moodustavad linnasilueti, kasutades enda kogutud materjale.
Ühine rühmatööde  hindamine

Vahendid: internet, arvuti, projektor. Pimendatav või akendeta ruum. Suunatavad lambid, taskulambid  diaprojektor vms. Igal rühmal fotoaparaat või pildistav telefon, juhe piltide arvutisse laadimiseks. Õpilaste kaasavõetud  pakendid ja esemed; kleepmass ja/või teip elementide kinnitamiseks. Hindamistabel igale rühmale



Tunni käik:  1.tund (arvutiga ja projektoriga klassis)
AEG
Õpetaja tegevus
Õpilaste tegevus
Märkused
TUNNI ORGANISEERI-MINE 5 min
Tervitab õpilasi, palub moodustada 4-6liikmelised rühmad, seab arvuti töövalmis, tutvustab tunni käiku
Tervitavad, jagunevad rühmadeks, istuvad. Rühm võtab paberilehe, kirjutusvahendi, valib juhi,  kirjutaja ja fotograafi
Üle 5 rühma ei ole soovitav teha, installatsioonid ei pruugi ruumi ära mahtuda.
HÄÄLESTUS 5 min
Kirjutab tahvlile teema „Mis ühe jaoks vaid praht...“, palub mõelda lausele sobiv lõpp.
Suunab vestlust
Küsimus: kas prügist ja kasutatud asjadest saab teha kunsti?
Pakuvad variante.



Kommenteerivad ja arutlevad
Pakuvad võimalusi.




Hea oleks jõuda tõdemuseni, et ärvisatud asjadega saab midagi kasulikku teha
ÕPPIMINE: TEA!
Demonstratsioon
+
MÕTLE!
Arutelu nähtu põhjal, pilte vaadatakse korduvalt


15 min
Näitab ekraanile pilte Rashid Alakbarovi töödest
Esitab suunavaid küsimusi „Millest on need tööd? Kumb on teos, vari või esemed? Kust võiks kunstnik pärit olla? Miks sa nii arvad? Kuidas sellist kunsti nimetatakse? Kuidas seda kunsti alles hoida ja näitusele panna?“
Uurivad, millist materjali ja töövahendeid kunstnik kasutab, (igas rühmas märgib kirjutaja vajalikud vahendid üles), millist tüüpi linnu kujutab, mis hooned seal on.
 Arutlevad, põhjendavad oma arvamust.
Internet, projektor, ekraan




Mõisted installatsioon, siluett, dokumenteerimine tahvlile
LOO!


+

REFLEKSIOON
10 min
Katsetame!
Annab rühmadele ülesande ehitada käepärasest materjalist hoone (või sild või torn)
Kuidas õnnestus?
Tekitab ekraanile varju
Leiavad klassist ja koolikottidest sobivaid esemeid, iga rühm ehitab klassi ette lauale mingi arhitektuurse  vormi
Hindavad tulemust- mis teeb varju huvitavaks
Koristavad kähku asjad ära
Laud või alus sobivasse kohta!



Suunatav lamp, ruum pimedaks
LOO!


+





TEA!


10 min
Selgitab uut ülesannet: Järgmises tunnis tuleb igal rühmal ehitada oma linn ja luua seinale varjupilt (vanalinn, suurlinn, Eesti väikelinn, idamaine linn) Töö käik jäädvustada fotodel, millest hiljem valida välja 5.
Näitab ekraanil erinevate linnade siluette
Näitab veelkord iseloomulikke pilte
Kasutab kirjeldustes arhitektuurimõisteid

Teatab koduse ülesande






Rühm teeb oma valiku, mis tüüpi linna teha.

Leiavad, mis on erinevat, mis on iseloomulik, püüavad õpetaja pakutud mõisteid kõnes kasutada.
Kirjutaja märgib oma rühma jaoks olulised mõisted ja tunnused üles.
Märgivad , mis kaasa võtta.









Viilkatus, kuppel, sambad, kirik, raekoda, tornikiiver, võlv, pilvelõhkuja, kõrghoone; kuup, ristkülik, poolkera,kolmnurk jm
Kodune töö:
Iga õpilane leiab ja võtab tundi kaasa 5 tema rühmatöö jaoks sobivat eset (pakendid, pisiasjad,  tarbeesemed).  Fotograaf peab kaasa võtma ka, millga pildistada. Rühma juht otsib mõne kõneka pildi valitud linnatüübi kohta, võtab kaasa või prindib välja.
Tunni käik:  2.tund Pimendatav ruum, peab olema vaba puhast seinapinda, arvuti pole vajalik.
AEG
Õpetaja tegevus
Õpilaste tegevus
Märkused
TUNNI ORGANISEERI-MINE 5 min
Tervitab õpilasi, palub taas rühmadeks jaguneda ja kaasatoodud esemed välja võtta.
Valivad oma töökoha(laud või muu kindel alus), vaatavad materjali üle.
Kohtvalgusallikad, teip, kleepmass.
HÄÄLESTUS 5 min
Palub igal rühmal lühidalt kirjeldada, mida nad tegema hakkavad ja mis on nende linnale iseloomulik.
Soovitab valida valgustaja, näitab, kuhu seinale suunata vari.
Rühma juht selgitab, kirjutaja märgib, kas kõik on vajaliku kaasa võtnud, fotograaf jäädvustab algseisu.
Valgustaja katsetab, kuidas valgust seada.
Juhul, kui mõnel rühmal ei ole fotokat kaasas, leida lahendus.



ÕPPIMINE: LOO!
25 min
Jälgib töö käiku, vajadusel suunab, motiveerib .
Rühmad asuvad tööle. Vastavalt vajadusele võib detaile klassist (või teistest ruumidest)  juurde otsida.
Fotograaf tegutseb.
Hea on, kui vari on kogu aeg seinal nähtav. Et linn koos püsiks, tuleb osad omavahel kinnitada.
TULEMUSE FIKSEERIMINE,
TUNNI KOKKUVÕTE

10 min




Korraldab valminud tööde pildistamise, kontrollib fotode kvaliteeti, annab juhised koristamiseks.
Teatab koduse töö: järgmiseks korraks tuleb rühmal valida välja 5 paremat fotot ja olla valmis esitluseks. Annab igale rühmale küsimuste lehed.
Peale lõpp-pildistamist korjavad asjad kokku.



Rühm arutab, kes ja kuidas järgmisel tunnil esitluse teeb.
Pildiseeriad igaks juhuks tunni lõpus arvutisse tõmmata!
Pakendid ja muu mittevajalik kogutakse ühte suurde kilekotti või kasti, neid läheb edaspidi veel tarvis.


Kodune töö:
Fotograafil või koostöös teha piltide hulgast valik,( soovitavalt saata see õpetajale, lihtsustab järgmise tunni läbiviimist).
 Valitud esitlejatel  vastata 5 küsimusele:
·         Kes kuulusid rühma?
·         Millise ajastu linna tehti, mis oli iseloomulik?
·         Millised esemed andsid  eriti huvitava kujuga varju?
·         Kuidas töö sujus?
·         Milline oli lõpptulemus?

Tunni käik:  3.tund (arvutiga ja projektoriga klassis)
AEG
Õpetaja tegevus
Õpilaste tegevus
Märkused
TUNNI ORGANISEERI-MINE, HÄÄLESTUS 5 min
Tervitab õpilasi, palub rühmadel esitluseks valmis olla, leiab arvutis vajalikud pildid. Loosib esinemisjärjekorra
Koondavad oma rühmad kokku.
REFLEKSIOON: ESITLUSED


15 min
Jälgib; suunab, kui vaja.




Jagab rühmadele hindamislehed
Iga rühma esindajad räägivad saadud küsimuste põhjal, pildid jooksevad ekraanilt.
Teised rühmad võivad küsimusi esitada, kirjutavad oma hinnangu nii linnast kui esitlusest hindamislehele.



HINDAMINE
a) rühmasisene  10 min




b) klassi ühine arutelu, rühmadele hinnangu andmine 5 min



Suunab arutelu, annab sõna, palub põhjendada jne




Korjab hindamislehed kokku.
Rühm hindab oma liikmete osalemist rühmatöös. Kõigil on sõnaõigus. Arvestatakse eraldi igaühe  panust materjali kogumisse, ehitamisse ja esitlusse.
Kommenteerivad, võrdlevad, toovad välja head küljed









Lehed on õpetajale abiks lõpphinde panekul.
KOKKUVÕTE: kirjalik test 10 min
Näitab 10 kunsiteost (maalid, skulptuurid, installatsioonid) ja 5 pilti erineva stiiliga arhitektuurist.
Lõpetab tunni.
Määravad kunstiliigi,


kirjeldavad hoonet.
Toovad tööd ära.


Hindamine:
Väljundid
5
4
3
2
1.Tunneb ära installatsiooni, eristab seda skulptuurist ja pildikunstist
Tunneb installatsiooni ära enamusel juhtudel
Tunneb installatsiooni ära vähemalt pooltel juhtudel
Eristab skulptuuri  pildikunstist, kuid ajab segi skulptuuri ja installatsiooni
Ei tee kunstiliikidel vahet
2.Oskab kirjeldada ja võrrelda arhitektuurinäiteid
Osaleb aktiivselt vestlustes ja aruteludes, märkab olulisi tunnuseid, kasutab kõnes ja kirjas õpitud põhimõisteid
Osaleb vestlustes ja aruteludes, kasutab õpitud põhimõisteid
Vähene aktiivsus arutluses, vajab suunavaid küsimusi. Eksib mõistete kasutamisel
Ei ütle ega kirjuta midagi teemakohast. Tegeleb muude asjadega
3. Kujundab rühmatööna kokkulepitud stiilis ruumilise objekti
On kaasa võtnud ja leiab ka töö käigus ümbrusest sobiva vormiga esemeid, kombineerib ja paigutab neid leidlikult, on algatusvõimeline, juhendab teisi
On kaasa võtnud  sobivad esemed. Jälgib ehitamisel esialgset plaani, on leidlik kombineerimisel.
Kaasatoodud materjal on vähesobiv, saab tööst valesti aru, kaldub ideest kõrvale.
Ei võtnud midagi kaasa ega suuda leida ka klassist materjali ehitamiseks. Ei osale töös.
4.Oskab teost jäädvustada, esitleda, kasutab IKT vahendeid
Fotod isikupärased, huvitavad. Esitluse tekst loogiline, esinemine julge.
Teeb piltidest slaidiseansi.
Fotod arusaadavad, kajastavad olulist. Esitluse tekst loogiline, esinemine julge. Saab vähese juhendamisega hakkama piltide arvutisse tõmbamise, sorteerimise ja klassile näitamisega.
Teeb midagi valmis, vajab korrigeerimist. Esitlus konarlik. Oskab digipildistada.
Ei tunne huvi esitluse vastu, ei aita selle valmimisele kaasa, ei kasuta IKT vahendeid









No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.