Kunstiõpetuse tunnikava
Sihtgrupp: I kooliaste (1.-2. klass)
Maht: 1 tund
Teema: Võilillemäng
Eesmärk:
- Anda õpilastele võimalus proovida maakunsti tegemist
- Võimalus tihedaks praktiliseks koostööks
- Õpetada vaatama oma tööd distantsilt
- Siduda mäng ja õuesolemine kunstitunniga
Seos ainekavaga:
- õpilane tunneb rõõmu kunstis mängulisest loovast tegutsemisest
- loodusliku materjali kasutamine loominguliseks väljendusvahendiks
Valikülesanne: Ühistöö õues. Õpilased on eelmises tunnis tutvunud maakunstiga. Ülesande valisime õpilastega koos arutledes, sest kogu klass peab olema valmis koostööks
1. Võililleõitest sõnum. Korjame palju võililli ja seame õitest kokku suure sõna „SUVI“. Sõna peab olema suur, et see oleks kaugelt (koolimaja aknast) jälgitav
2. Lapseskulptuur võililledega. Igaüks korjab kummassegi kätte ilusa kimbu võililli, lapsed heidavad maha ning moodustavad geomeetrilisi kujundeid enda ja võililledega.
Õpetaja fotografeerib töö protsessi ja tulemust
Väljundid: õpilased õpivad
• näitama väikest asja (kirja) suurelt, vaatama oma tööd distantsilt
• vaatama kirja kui abstraktseid jooni ja neid omavahel suhtestama
• tegema vahetut koostööd, üksteist abistama
Põhimõisted: maakunst, tegevuskunst, abstraktne ja geomeetriline kujund
Õppematerjalid: eelmises tunnis tutvustatud -
• õpetaja fotoarhiiv juba toimunud koolitöödest
• FB lehekülg Sculpture https://www.facebook.com/photo.php?fbid=438445999514475&set=a.347167045309038.104656.337671456258597&type=1&theater
Meetodid: Ühistöö õues, loodusliku materjali kasutamine
Tunni käik:
TUNNI ORGANISEERIMINE
Eelmises tunnis on õpilased tutvunud maakunstiga: kuulanud maakunsti tegemise põhimõtteid, vaadanud pilte koolis toimunud maakunstiprojektidest ja vaadanud kunstnike töid.
3 min Kunstiklassi uksel kinnitab õpetaja, et tund toimub õues ja palub õpilastel riietuda ning koguneda kooli ette. Õpilased riietuvad, vahetavad jalanõud, panevad põlled ette ja kogunevad kooli trepile. Koos läheme presideni kivi juurde pargipinkidele, kus õitseb rohkesti ilusaid võililli
HÄÄLESTUS
7 min Õpetaja tuletab meelde pilte maakunstitöüdest, mida õpilased näinud on. Vaatame koos võililli ja õpetaja küsib: mida me võiksime koos võililledega mängida?
Õpetaja teeb ettepaneku valida kahe ühistöö teema vahel: lapseskultuur või võilillesõnum
Tüdrukud: pärga punuda, poisid: sõda pidada.
1.-2. Klass valib võilillesõnumi. Lepime kokku, et kõik korjavad suure pihutäie võililli ja koguneme muruplatsile koolimaja ees. Jevgeni näitab kiirelt, et oskab võilillepilli teha. Kõik, kes tahavad, teevad järgi, kaasa arvatud õpetaja.
ÕPPIMINE
30 min Õpetaja võtab fotoaparaadi ja varitseb häid kaadreid. Juhendab õpilasi tähtede suuruse osas, aitab leida koostööpartnereid, näitab, kust on vaja joont korrigeerida, et tähed loetavad oleksid Õpilased korjavad võililli, nopivad neilt ära ainult õied ja seavad neist kokku hiigelsuure sõna „SUVI“. Tunni lõpus lisandus sõnale veel hüüumärk ja võilillevartest raam.
Õpilaste innukus koostöö osas on muljetavaldav. Vahel on kuulda hüüet „ta ei talse mul lille sinna panna“, aga kohe leiame koha, kuhu ta saab oma lilled panna ja keegi ei riski tujutsemisega, et mitte mängust välja jääda.
REFLEKSIOON
5 min Tunni lõpus teeme ühispildi ja õpetaja kiidab töö tegijaid ja tulemust. Kogu tund oli osalejatele huvitav ja mängus võitsid kõik suurepärase hinde. Õpilased on oma töö üle väga uhked ning avaldavad lootust, et keegi seda ära ei lõhu. Tuul on suur ja ajas lõpupildi peal tüdrukute juuksed sassi - see oli ainus meelehärm.
PS. Võilillenutid ei ole järgmisel päeval enam sugugi dekoratiivsed. Aga kunstiteosejäänused likvideerib kerge vaevaga muruniiduk.
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.