Sihtgrupp 5.klass
Maht 5 tundi
Teema Autorikaitse ja õigus
Eesmärk
1.
Anda õpilastele informatsiooni, mis on autorlus, mis plagiaat.
2.
Õppida käsitsi paberit valmistama.
3.
Mõelda välja ja luua ühistööna kollaaž.
Ülesanne
1. Valmistada paberit juba teadaolevate
meetoditega ja lasta ühel õpilasel teistele õpetada enda leiutatud
paberivalmistamist.
2. Luua paberitest kollaaž teemal „Ökoasum“
Väljundid
1.
Õpilased teavad, mis on autorlus, mis plagiaat.
2.
Oskavad teha käsitsi paberit mitmel erineval viisil
3.
Suudavad koos luua ühistöö
Põhimõisted
Autorikaitse
ja õigus, plagiaat, ökoasum, kollaaž
Õppematerjalid
Meetodid
Diskussioon,
rühmatöö
Vajaminevad töövahendid- erinevad paberijäägid, taimepuru, sõel, saumikser, raam metallvõrguga, anumad,
kraanikauss, soe vesi, spagetimasin, looduslik tapeet, liim
Tunni käigu tabel
1-2 tund (paaristund)
AEG
|
TUNNI OSAD
|
MÄRKUSED
|
|
Märkida ära ka
igale tegevusele planeeritud aeg.
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilase tegevus
|
|
TUNNI
ORGANISEERIMINE 3min
|
Õppevahendite kontrollimine
|
||
HÄÄLESTUS
(Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste
väljaselgitamine, sissejuhatus).
5 min
|
Teeb teatavaks tunni teema. Uurib õpilastelt , kui suured on nende
teadmised antud valdkonnas.
|
Vastavad küsimustele.
|
|
ÕPPIMINE (Meetodid).
TEA! MÕTLE! LOO!
60 min
|
TEA!
Seletada lahti mõisted-autor, autoriõigus, plagiaat
Juhendamine
Ülesande selgitamine
|
MÕTLE!
1. Miks autoriõigust vaja on ja kus seda on otstarbekas kasutada.
2.Kui ma kasutan kellegi teise poolt loodud tehnikaid ja teen endale
midagi, kas ma olen siis selle asja autor või olen autor ainult siis kui loon
ise ka tehnika.
LOO!
1. Paberimassi ettevalmistamine (rebimine, leotamine, saumikseriga
töötlemine, sõelumine, teiste materjalide lisamine, pressimine
2. Paberi
valmistamine hundist läbilastud paberist. Töö käik peaaegu sama, ainult
saumikserit ei lähe tarvis.
|
|
REFLEKSIOON
(Teadmiste rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi
hindamine), järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide püstitamine.
22 min
|
Annab hinnangu õpilaste tegutsemisele ja töödele.
Teatab, mis järgmisel tunnil tehakse ja mis neist paberitest edaspidi
saab.
|
Annavad hinnangu oma tööle. Võrdlevad erinevaid pabereid.
|
3.
tund (see tund võib ka vahele jääda, kui ei ole õpilast, kes on selle asjaga iseseisvalt tegelenud)
AEG
|
TUNNI OSAD
|
MÄRKUSED
|
|
Märkida ära ka
igale tegevusele planeeritud aeg.
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilase tegevus
|
|
TUNNI
ORGANISEERIMINE 3min
|
Kontrollib
töövahendeid.
|
Sätib
töövahendid valmis.
|
|
HÄÄLESTUS (Eesmärgipüstitus, motiveerimine,
olemasolevate eelteadmiste väljaselgitamine, sissejuhatus).
2 min.
|
Õpetaja selgitab, mis
selles tunnis toimub, et tema asemel õpetab neid oma klassikaaslane
|
||
ÕPPIMINE
3min+3min+30
min.
|
TEA!
Ka lapsed võivad
täiskasvanutega võrdväärselt midagi välja mõelda.
Aitab vastavalt vajadusele
|
MÕTLE!
Kas oled kunagi midagi
leiutanud.
LOO!
Õpilane tutvustab omaloodud
tehnikat.
Kõik
teevad tema juhtnööride järgi.
|
|
REFLEKSIOON (Teadmiste
rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi hindamine),
järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide püstitamine.
5 min
|
Kiidab uue tehnika
õpetajat. Annab hinnangu teiste töödele.
Tulemus on ühtlane ja õhuke
paber.
|
4.-5.
tund paaristund
AEG
|
TUNNI OSAD
|
MÄRKUSED
|
|
Märkida ära ka
igale tegevusele planeeritud aeg.
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilase tegevus
|
|
TUNNI
ORGANISEERIMINE 3min
|
Õppevahendite kontrollimine
|
Võtavad vahendid välja
|
|
HÄÄLESTUS
(Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste
väljaselgitamine, sissejuhatus).
5 min
|
Teatada tunni teema „Ökoasum“ ja ülesanne.
Küsitleda lapsi selle teema
kohta.
|
Vastavad küsimustele.
|
|
ÕPPIMINE
5min+5 min+60
min
|
TEA!
Seletada, mis on ökoasum.
Näidata juba olemasolevaid
ökoasumeid (internet)
Jagab õpilased gruppidesse
(4-6 õpilast ühes grupis).
|
MÕTLE!
1.Kas ökoasumil ja
isetehtud paberil võiks olla mingi seos.
2.Kas oleksid valmis elama
ökoasumis.
LOO!
1.Mõelda välja asula, mis
järgiks mõnda ökoasumi põhimõtet.
Näiteks- ökoasum eeldab
selle rajamist puutumatusse loodusesse, kasutatakse looduslikke materjale
jne.)
Võib teha kavandeid.
2.Tööks kasutada
omavalmistatud pabereid, võib lisada ka muid looduslikke materjale.
Alusmaterjaliks võiks olla
looduslik tapeet (ühevärviline).
|
|
REFLEKSIOON
(Teadmiste rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi
hindamine), järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide püstitamine.
12 min.
|
hinnangu õpilaste tööle
Annab
|
Räägivad, mis neile töö
tegemise juures meeldis, mis mitte.
Annavad hinnangu oma tööle.
|
Hindamiskriteeriumid
Väljundid,
lävendid
|
5
|
4
|
3
|
2
|
Õpilane
|
Õpetaja
|
Autor, autorikaitse, plagiaat
|
Teab, mis on autorlus, mis
plagiaat
|
Teab, kes on autor
|
Kaasaaitamisel oskab midagi
vastata.
|
Teadmised puuduvad
|
||
Paberi eeltööd, leotamine,
sõelumine, pressimine
|
Osaleb aktiivselt kõikides
toimingutes
|
Osad operatsioonid sooritab
lohakalt
|
Hoiab tegevustest eemale, mis
talle ei meeldi
|
Ei osale töös.
|
||
Ökoasum
|
Teab, mis on ökoasum ja oskab
tuua näiteid
|
Teab, mis on ökoasum, näiteid
tuua ei oska
|
Kaasaaitamisel oskab midagi
vastata.
|
Teadmised puuduvad
|
||
Kollaaž
|
Osaleb aktiivselt kõikides
toimingutes
|
Osad operatsioonid sooritab
lohakalt
|
On suhteliselt passiivne
|
Ei osale töös.
|
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.