Kunstiõpetuse tunnikava
Sihtgrupp: 7.klass
Maht: 3 tundi
Teema: Loon või laenan
Eesmärk: Õpilane: märkab ja analüüsib kunstiobjekte ümbritsevas
keskkonnas.
väärtustab mineviku ja
nüüdisaegset kunsti
mõistab autorluse olemust,
teeb vahet enda loomingul ja laenatud loomingul ja väärtustab end kui loojat ja
autorit.
rakendab
loovalt õpitud tehnikaid ja töövõtteid.
Ülesanne: Vali üks loom ja uuri, mil moel on
selle looma motiivi kasutatud meid ümbritsevas keskkonnas (kujutav kunst,
disain, tööstusdisain, arhitektuur jne). Koosta väljapanek, mis koosneb 7-st
erinevast valitud looma kujutavast objektist, millest 2 objekti loo ise, 5 võid
laenata. Ise loomisel kasuta oma valikul erinevaid õpitud tehnikaid ja
töövõtteid, laenatud töödele leia võimalusel juurde autori nimi. Pane
väljapanekule nimi ja tutvusta ning põhjenda valikuid klassikaaslastele ning
õpetajale.
Väljundid:
Õpilane
oskab välja tuua konkreetse valitud motiiviga eriotstarbelisi objekte
ümbritsevast keskkonnast.
Oskab komponeerida
oma väljapaneku ja põhjendada valikuid.
Õpilane
oskab tutvustada valitud objekte, nende otstarvet ja loojaid (ka enda loodud
objektid)
Põhimõisted: Objekt (kunstiobjekt), kontekst,
kaasaegne kunst, sümbol, stiliseerimine, reproduktsioon, piktogramm, autor,
tööstusomand, patent.
Õppematerjalid: Klassi kunstiraamatute kogu,
Meetodid: Diskussioon ja ajurünnak klassis,
individuaalne praktiline töö, ettekanne
Tunni käik:1.tund(tabelis)
2. tund- (individuaalne
töö) konsultatsioonid õpetajaga, materjali analüüs, väljapaneku
ettevalmistamine, enda töö tegemine.
3. tund ettekanded,
küsimused, vastused. Igaühel kindel aeg. Hindamine.
Tunni käigu tabel
AEG
|
TUNNI OSAD
|
Märkused
|
|
Märkida
ära ka igale tegevusele planeeritud aeg.
|
Õpetaja
tegevus
|
Õpilase
tegevus
|
|
TUNNI
ORGANISEERIMINE (õppevahendid, tervitus, silmside, tähelepanu)
|
Tervitus,
tunni alustamine, ( min)
|
Asuvad oma
kohtadele, pööravad tähelepanu õpetajale, alustavad tunniga
|
|
HÄÄLESTUS
(Eesmärgipüstitus, motiveerimine, olemasolevate eelteadmiste
väljaselgitamine, kodutöö kontroll, sissejuhatus).
|
Sissejuhatus-
mõned tavapärased esemed nt. pliiats, on asendatud lisanditega pliiatsiga,
laual veel mõned tavapärasest rohkem kujundatud, huvi äratavad esemed. Viib
diskussiooni teemani.
|
Õpilased
panevad tähele uusi esemeid (või juhib õpetaja kaudselt neile tähelepanu. )
Tekib lühike diskussioon
|
|
ÕPPIMINE
(Meetodid). TEA! MÕTLE! LOO!
|
Tea.- õpetaja lühikesed seletused objektide saamisloole,
autori olemusele ja õigustele . Viited infoallikatele. Võimalusel mõni
aktuaalne päevauudis.
Mõtle- diskussioon ja ajurünnak. Loomine, autorlus, kasu
ühiskonnale.
Loo- ülesande tutvustamine. Valikud.
Praktilise
ülesande alustamine.
|
Kuulavad.
Arutlevad,
toovad välja oma teadmised, seostavad need õpetaja antud infoga.
Praktiline
töö
|
|
REFLEKSIOON
(Teadmiste rakendamine, kokkuvõte, hinnangud,(tulemuste ja protsessi
hindamine), järeldused, teema laiendus (kodutöö), uute eesmärkide
püstitamine.
|
Koduse töö
tutvustus. Aja veelkordne planeerimine.
|
Kodune töö: Materjali kogumine, väljapaneku
füüsiline üles panemine.
Vahendid: Internetiühendusega arvutid, foto- ja videotehnika. Joonistus- ja maalimistarbed. Esitlusvahendid (projektor)
Vahendid: Internetiühendusega arvutid, foto- ja videotehnika. Joonistus- ja maalimistarbed. Esitlusvahendid (projektor)
Hindamiskriteeriumid:
LÄVENDID
VÄLJUNDID
|
5
|
4
|
3 | 2 |
Õpilase
hinne
|
Õpetaja
hinne
|
|||
1. Oskab välja tuua objekte
|
Oskab
välja tuua võimalikult tehnikalt, stiliseerimise astmelt ja kasutusotstarbelt
erinevad objektid.
|
Leiab ja toob välja erinevaid objekte
|
Leitud
objektide erinevused on väikesed, leiab objekte vähe
|
Ei
leia midagi.
|
|||||
2. komponeerib põhjendatud väljapaneku
|
Komponeerib
väljapaneku terviklikult, põhjendab oma valiku, leiab väljapanekule sobiva
asukoha ja tabava nime.
|
Seab valitud objektid välja, leiab nime, asukoha valikule eriti
tähelepanu ei pööra
|
Väljapanek
väheste objektidega, asukoht suvaline, ettevalmistus puudub.
|
Väljapanek
puudub
|
|||||
3. tutvustab oma väljapanekut
|
Tutvustab
oma väljapanekut ladusalt, analüüsib autori tööd ja objekti ning ühiskonna
suhet, seob oma mõtteid õpetaja Tea osaga. Põhjendab oma töö osa valikus.
|
Suudab oma väljapandud objektid teistele tutvustada, teab mõnda
autorit, ei analüüsi oma tööd.
|
Oskab
midagi rääkida, kõhkleb, ei oma eriti teadmisi.
|
Ei
oska teemas kaasa rääkida.
|
|||||
This comment has been removed by the author.
ReplyDeleteVäga tore ülesanne!
ReplyDeleteArvan, et see sobiks ka pisut noorematele, kuna enamasti on loomadest üliväga hurmatud veidi nooremad lapsed. Kuid jah, võib-olla pole andunud fännipositsioon alati kõige parem lähtepunkt. Ja kindlasti on VII klassi lapsed valdkondadevaheliste ühenduste leidmisel taiplikumad.
Kuna siin ülesandekirjelduses on õppematerjalide loetelu praegu väga pealiskaudne (nimetatud on klassi kunstiraamatute kogu ja üht võrguaadressi) ning õpetaja toodavatest näidetest pole midagi kirjutatud, soovitaksin seda teha, tuues näiteid sama looma esinemisest erinevates valdkondades nagu müüdid ja muinaslood, lastekirjandus ja -filmid, kujutav kunst, vabad kunstid, disain ja arhitektuur ning selgitades mingi loomaga seotud omadustekomplekti suhestatust tema eluviisiga, mis on andnud põhjust allegoorilisteks käsitlusteks.